Надання житлової нерухомості в оренду є джерелом додаткового доходу для багатьох людей. Квартири в оренду користуються великим попитом – це стосується як довгострокової оренди квартир економ класу, так і оренди елітних квартир. Але, як показує практика останніх років, орендарі стали більш вимогливими до умов проживання і не бажають переплачувати за дах над головою.
При цьому не всім потенційним орендодавцям відомо, що вартість оренди квартири , якісно підготовленої до здачі, на 20-30% вище вартості тієї ж квартири, виставленої на ринок оренди без будь-якої підготовки. Експерти заявляють, що правильно підготувати нерухомість до здачі в оренду, а, отже, вигідно провести плановану угоду, власник зможе тільки в тому випадку, якщо оцінить свою нерухомість очима квартиранта. Очевидно, що будь-якому орендарю, незалежно від цінового сегмента, хочеться жити в приємних умовах, відчуваючи затишок і комфорт житлового простору – цей факт і повинен стати пріоритетним у підготовці квартири або будинку до здачі в оренду.
Оскільки орендна вартість нерухомості залежить, насамперед, від її класу, то і правила підготовки житла різних категорій будуть відрізнятися.
Бізнес та еліт клас
Незважаючи на спади економіки, довготривала оренда квартири елітного і бізнес класу на ринку нерухомості стабільно користується попитом. Орендарі нерухомості подібного рівня не тільки платоспроможні, але й дуже вимогливі до комфорту, який повинен відповідати заявленому класу житла. Тому, щоб отримати вигідну орендну ставку – НЕ завищену, а комерційно обґрунтовану, – орендодавцю не варто поспішати, а краще ретельно підготуватися до даного заходу. Для цього:
Якщо в квартирі вже є якісний ремонт, то його слід освіжити: запросити фахівців для підфарбовування, підклеювання, дрібного ремонту. Якщо ж ремонт у квартирі відсутній або життєво застарів – інтер’єром доведеться зайнятися впритул. Доцільно вдатися до допомоги дизайнера, який зможе розробити проект, адаптований для здачі квартири в оренду. В інтер’єрі будуть переважати світлі тони, якісні оздоблювальні матеріали, натуральні фактури; унікальними може бути все: від планування до освітлення.
Варто подбати про високотехнологічному облаштуванні квартири: обов’язковими є системи кондиціонування, сигналізації та автономного обігріву приміщення. Цікавим рішенням може стати установка інтелектуальної системи «розумний дім», яка забезпечить як першокласний комфорт і безпеку в аварійних ситуаціях, так і істотну економію комунальних витрат.
Квартира еліт класу повинна бути обладнана побутовою технікою класу «люкс», починаючи з посудомийної машини і закінчуючи домашнім кінотеатром.
Окрему увагу слід приділити оснащення санвузлів і ванних кімнат. Санвузлів повинно бути як мінімум два, у ванній кімнаті потрібно встановити душову кабіну і джакузі. Вибір сантехніки можна зупинити на лаконічних моделях від світових брендів.
Що стосується меблів, то тут думки розходяться. Одні радять обставляти квартиру сучасними меблями нейтральних тонів з натуральних матеріалів; інші стверджують, що заможні орендарі ввозять в орендовані квартири свої меблі. У кожному разі, кухня повинна бути повністю укомплектована вбудованою технікою і меблями, а кімнати можна меблювати мінімально. Озеленення квартири, якщо і дозволяється, то помірне.
Останнім штрихом перед тим, як здати квартиру в оренду, повинна стати генеральне прибирання. Квартира повинна зустріти потенційного орендаря чистою і свіжою. Для цього можна скористатися допомогою компаній, що надають якісні послуги клінінгу.
Підготовка квартири бізнес або еліт класу, безсумнівно, принесе свої плоди: вартість оренди елітної квартири зросте мінімум на 15%, при цьому підготовчі витрати окупляться протягом року.
Економ клас
Оренда квартир економ класу залишається найбільш затребуваною. Недороге житло популярно серед студентів і більшості приїжджих. Однак перед власником постає питання: як здати таку квартиру максимально вигідно? – Отже, для цього потрібно:
1. Максимально очистити простір: позбутися від скупчився мотлоху, компактно скласти особисті речі в окремому місці (балконі, комори), а в ідеалі – вивезти їх з квартири.
2. Зробити косметичний ремонт: переклеїти шпалери, освіжити побілку на стелі, оновити лінолеум, покласти плитку у ванній і санвузлі. Перевагу слід віддати м’якій пастельній гамі, без великого малюнка.
3. Встановити в квартирі функціональну меблі: розкладний стіл і диван, кухонні меблі, шафа-купе і кілька стільців. Не варто захаращувати простір старими меблями радянських часів. Якщо немає можливості придбати нові меблі, то кращим рішенням буде вивезти старі меблі та здавати не мебльовану квартиру.
4. Перевірити справність квартирних комунікацій (кранів, каналізаційних стоків, розеток, електричної проводки, опалювальних батарей і т.д.), за потребою починають або замінити їх.
5. Приділити увагу забезпеченню безпеки: наявності якісних дверей, оснащених надійними замками, і металевих грат на вікнах першого поверху буде достатньо.
6. Обладнати житлоплощу побутовою технікою. Необхідний мінімум складають кухонна плита, холодильник, пральна машина-автомат і телевізор. Цікаво, що в останні роки в 90% заявок «Зняти квартиру» обов’язковим пунктом значиться наявність пральної машини.
7. Надати підключення до Інтернету і телевізійних антен. (З Інтернетом справи йдуть подібно ситуації з пральною машиною – переважна більшість орендарів хочуть мати доступ до всесвітньої мережі).
8. Провести генеральне прибирання: вимити вікна і світильники, випрати штори і т.д. Перше враження чистоти і свіжості НЕ БУДЕ оманливим, а, навпаки, додасть ще один плюс до оцінки квартири і продемонструє повагу до орендаря.
Безумовно, подібна підготовка потребуватиме фінансових витрат з боку власника квартири, але їх потрібно розглядати як інвестиції в об’єкт майбутнього пасивного доходу. Як правило, невеликий ремонт квартири економ класу і покупка ті предметів меблів і техніки окуплять себе за два-три місяці оренди квартири і забезпечать істотну надбавку до щомісячного прибутку.