У цій статті піде мова про податок на нерухомість, який був введений в дію з 1 січня 2013 року. Не можна назвати його соціально справедливим, тому що знову бідні платитимуть більше, ніж багаті.
Для демонстрації цього факту візьмемо такий показник, як житлова площа. А саме величина житлової площі береться за базу оподаткування.
Якщо проаналізувати співвідношення житлової і загальної площі в різних житлових будівлях в Україні, то простежується закономірність – чим дорожче об’єкт, тим менше житлової площі по відношенню до загальної.
Порівняємо малосімейку з житловою площею 18 кв.м і квартиру поліпшеного планування з такою ж житловою площею. У малосімейці кухня 4.5 кв.м, с.у суміщений і сидяча ванна, мініатюрний передпокій, загальна площа 27 кв.м, плюс до цього на поверсі в під’їзді 12 квартир. У квартирі поліпшеного планування кухня 9.5 кв.м., роздільний санвузол з повногабаритною ванною, великий передпокій, лоджія, загальна площа 38-40 кв.м. А податок за обидві квартири треба платити однаковий. Мається на увазі, якщо це у вас друга і більше квартира.
Природно виникає питання як не платити податок на нерухомість?
Такі ж результати отримаємо при порівнянні дорогого домоволодіння з великим сільським будинком. Там податок нараховують при перевищенні житлової площі 250 кв.м. Під житловою площею розглядають сумарний розмір усіх кімнат. Так от в дорогому домоволодінні спортзали, сауни, зимові сади і т.п. в оподатковуваний податком площа не зараховуються. У результаті в особняку загальною площею 600 кв.м житлова площа може бути менше 250 кв.м. Навпаки, в сільському будинку крім передпокою і кухні все інше це житлові кімнати. І при загальній площі сільського будинку 300 кв.м. житлова площа буде вище 250 кв.м. і буде оподатковуватися.
Логічніше було б при обчисленні податку брати в розрахунок загальну площу. Так було б професійніше. Для більшості фахівців, що працюють у сфері нерухомості, незрозуміло чому податок береться саме з житлової площі. Також незрозуміло чому враховується тільки площа житла і не береться до уваги його вартість.
Якщо у вас кілька об’єктів нерухомості, то найпростіший спосіб не платити податок на нерухомість, квартиру, це зареєструвати по одному об’єкту на кожного члена сім’ї. Згідно з текстом закону податок належить до конкретної юридичної або фізичної особи. Тому, якщо ви перебуваєте в шлюбі, то, з одного боку, вся придбана за цей період нерухомість є спільною власністю. Але, з іншого боку, якщо у вас дві квартири і обидві зареєстровані на чоловіка (або дружину), ви податок платите (за другу квартиру). А якщо у вас дві квартири і одна зареєстрована на чоловіка, а друга на дружину, то не сплачуєте. Те ж саме відноситься і до інших членів сім’ї.
Звичайно перереєстрація нерухомості з однієї особи на іншу теж справа дороге і клопітка. Тут треба рахувати гроші. Що здасться більш вигідним, переоформляти нерухомість або платити податок. Але за характером розвитку ситуації, можна припустити, що з кожним роком вартість переоформлення буде зростати (що ми і спостерігаємо за останні 20 років) і, також буде збільшуватися ставка податку на нерухомість. Тому, якщо дивитися в перспективі на кілька років вперед, то таке переоформлення дозволить зберегти певну частину коштів.
З 1 січня 2014 року вступило в дію нове положення про сплату податку на нерухоме майно. У нього було внесено ряд доповнень та виправлень. Зокрема, були враховані і критичні зауваження, зазначені у цій публікації.