[:ua]

Українським будівельникам офіційно дозволили притримувати продані квартири і перепродувати житло декільком новоселам одночасно.

А  після завершення будівництва не зобов’язані передавати людям квартири, якщо з ними підписаний не основний, а лише попередній договір,хоча більшість компаній працює саме за такою схемою .

Так нещодавно вирішив Верховний суд Україні, даючи такий висновок після закінчення справи. Що в свою чергу призводить до виникнення  та розповсюдження шахрайських махінацій та корупції,оскільки дає право для продажу житла компанією декільком власникам, де кожен і не догадується про існування іншого.

Також можливе здійснення перепродажу після здачі будинку, коли нерухомість вже фактично стає дорожчою на 15%. Ошуканий вкладник в даному випадку може розраховувати хіба що на повернення вкладених гроші та штрафу, хоч цих коштів і не вистачить на покупку аналогічного житла.

Неприємно , та це дуже поширено , коли забудівник не встиг оформити всі документи на земельну ділянку , а житло продає повним ходом. А по закону справжній підтверджуючий договір ще не може бути підписаним , при чому гроші оплачуються покупцем наперед, і то повна сума.

Покупець, купляючись на пропонуючу скидку та переконання, повинен розуміти, що в подальшому все залежить від порядності кожної компанії. Ризик дуже великий, оскільки захоче — передасть квартиру у власність, а ні так ні. Зовсім незахищеними в даному випадку права покупця, який підписав попередній договір.

Якщо ж вам дуже подобається новобудова, але оформити інвестицію в неї основним договором аж  ніяк не виходить (через повільне отримання забудовником усіх документом на об’єкт), то потрібно наполягти на редагуванні попередньої угоди. Ваші права у ній повинні бути виписані дуже чітко. Єдиним варіантом отримати предмет купівлі-продажу у власність в такому випадку може бути включення умови про беззастережний перехід права власності до покупця безпосередньо в попередньому договорі купівлі-продажу. Однак , якщо всього цього не було зроблено, треба розуміти, що квартиру в кінці будівництва ви можете не отримати

Та  це не означає, що не маєте права на повернення вкладених грошей, однак для чого тоді вкладати? Забудовник зобов’язаний повернути все до копієчки. Забудівельник не зобов’язаний передавати квартиру інвестору. Однак, повинен буде повернути всі одержані від покупця квартири кошти, а також відшкодувати збитки, пов’язані з ухиленням від укладення основного договору купівлі-продажу.Тому , юристи найчастіше рекомендують людям купувати готову нерухомість.

Збитки – це  втрати , які понесла людина за час будівництва. Якщо під час покупки новобудова коштувала, наприклад, $100 тис., сплачені людиною забудовникові, а після її здачі в експлуатацію вона подорожчала до $120 тис., то у будівельника можна відсудити повернення вже $ 120 тис. Оскільки за час будівництва житло зросло в ціні і за $100 тис., людині  вже практично неможливо придбати аналогічний будинок. Під час  розрахунку збитків все залежатиме від конкретних обставин справи, наприклад, від стрибків цін на ринку, від інших пропозицій, від яких довелося відмовитися покупцеві.

Звичайно, при відшкодуванні збитків доведеться пройти через суди, які  є досить не простою справою і вимагають додаткових коштів та нервів. Але водночас при розгляді подібних конфліктів вони, після нового рішення ВСУ, повинні відбуватися вже не так важко як раніше. Юридичні висновки Верховного суду повинні виконуватися одразу на місці. Суди нижчих інстанцій у ситуаціях подібних тим, що описані у вирішенні №6-226цс14, раніше виносили абсолютно суперечливі рішення, і не на користь покупця .

Це пояснюється тим, що по-перше, досить складно прийти до розуміння того факту, що не можна сторону попереднього договору зобов’язати його виконати. А по-друге, в силу корупційних проявів у місцевих судах, часто за досить помірну плату можна отримати рішення про визнання, наприклад, права власності на спірний об’єкт нерухомості або встановленні певних зобов’язань сторони.

Також  , не зайвим буде підключення правоохоронних органів, справа має всі ознаки шахрайства, а при детальному правовому аналізі, можливо, і інших кримінально діянь . Та навіть,  якщо будівельна компанія змогла домогтися в суді рішення про недійсність договору про покупку-продажу квартири, це не означає, що вона може залишити людину ні з чим.

З вище наведеного факту , можна цілком стверджувати , що договори купівлі-продажу майнових прав при будівництві багатоквартирних житлових будинків можуть піти в минуле. А гарантією оформлення прав власності на квартиру, що будується може бути договір згідно з яким покупець буде отримувати статус інвестора – інвестиційний договір, договір пайової участі.

[:]