[:ua]

yak-kupiti-kvartiru-v-praz_486Ціни на нерухомість України практично не змінюються з 2008 року, зазнаючи невеликі коливання в ту або іншу сторону під впливом будь-яких короткочасних факторів. Можна сказати, що це вже стійка тенденція на ринку нерухомості в Україні.У свою чергу, коли ситуація тривалий час залишається стабільною (а це не характерно для цін на квартири, які в попередні періоди злітали то вгору, то вниз), думки фахівців та експертів роздяглися на оптимістичні і песимістичні.

Якщо прочитати опубліковані відгуки і прогнози то виходить, що оптимістів більше, оскільки це в основному або безпосередньо співробітники агентств з нерухомості або журналісти подають інформацію з їхніх слів. А агентства нерухомості зацікавлені, щоб ціни зростали. Причому не тому, що при зростанні цін зростають їхні доходи і комісійні, а тому, що при падінні цін ринок зупиняється і на комісійні не доводиться розраховувати взагалі.

Куди підуть ціни на нерухомість, вгору або вниз.

За той час, що минув після початку економічної кризи 2008 року, ніяких позитивних тенденцій на ринку нерухомості не спостерігається. Швидше навпаки, проглядаються певні організаційні заходи, в частині оподаткування власників нерухомості, а також збільшення мит і зборів при оформленні угод по переходу права власності.

Чому відбулося різке падіння цін на квартири в 2008 році.

Причина тут та ж, що і в 1998 році — різке зниження курсу гривні по відношенню до долара. У перші місяці, після початку кризи, падіння було дуже стрімким, фактично в два рази, з позначки 4.5 гривні за долар до рівня 9 гривень за 1 долар США. Потім ситуація дещо заспокоїлася і гривня закріпилася на позначці 8 гривень за долар.

Але що примітно, ціни на нерухомість повторили наведені вище коливання курсу національної валюти. Спочатку вони впали рівно в два рази, потім виросли на 10-15% (якраз в цей час гривня пройшла шлях з рівня 9 до рівня 8 гривень за долар).

Крім цього негативний вплив на цінову ситуацію зробили ще два чинники:

фактичне припинення активного іпотечного кредитування;
відхід з ринку перекупників

Якби цього не сталося — припинення кредитування і відхід спекулянтів, то може бути, ринок нерухомості поступово би повернувся в старе русло, і все пішло б в колишньому темпі. Але спекулювати стало невигідно, а брати кредити накладно, і купувати нерухомість залишилися тільки ті, кому вона потрібна особисто, для проживання або бізнесу.

А спекулятивні угоди становили досить значну частину серед усіх договорів купівлі-продажу, що створювало додаткову активність на квартирному ринку. А схема була досить нехитрій — купив, потримав (здав на час в оренду), продав. У той період, коли ціни стрімко росли рік від року (з 2001 по 2008 рік практично в 15 разів), це дозволяло отримувати хорошу і легкий прибуток.

У сучасних умовах спекулятивні угоди вже не носять масового характеру і навіть можуть бути збитковими, оскільки значно зросли витрати на оформлення угод, ускладнився сам процес оформлення. Плюс до цього діє додатковий податок у 5%, якщо квартира продається протягом 3 років після придбання.

Таким чином, ринок нерухомості в Україні сьогодні — це ринок покупців, які купують квартири або об’єкти комерційного призначення для себе і в основному за свої гроші. А оскільки економічна ситуація далека від вирішення, і доходи населення залишаються на колишньому рівні (а якщо і ростуть, то незначно), очікувати значного зростання вартості житло не доводиться.

Вартість нерухомості залишається стабільною.

Коли на квартирному ринку залишилися тільки продавці та покупці, ситуація відразу заспокоїлася. Тим більше, що пропала доцільність отримання великої фінансової підтримки з боку банку, так як від іпотеки більше збитків, ніж користі.

І поки немає будь-яких явних факторів, які могли б призвести до різкого зростання або падіння вартості квартир і будинків. Більш докладно цінові перспективи викладені на нашому сайті у статті «Прогноз цін на нерухомість в Україні, 2014»

За певних умов ціни на квартири можуть вирости.

За 2012 рік в Україні була зафіксована практично нульова інфляція. Це звичайно офіційні дані, але по відчуттях рядового споживача, насправді, значного зростання цін на споживчому ринку не спостерігалося. Схожа ситуація складається і в 2013 році. Але як довго це може тривати? Це звичайно питання скоріше для експертів у галузі економіки.

Хоча інфляційні процеси все одно тривають. Просто вони не так помітні, а статистичні дані можна завжди «правильно» інтерпретувати. Але якщо ситуацію не вдасться утримати під контролем і інфляція виразиться в двозначних цифрах, а таке вже траплялося в нашій недалекій історії, то ціни будуть рости на все, в тому числі і на нерухомість.

Фактори, що підтримують ціни на нерухомість.

В даний час ціни на нерухомість підтримуються в основному за рахунок інфляції та курсової стабільності національної валюти. У разі зниження курсу, вартість квартир буде падати. Інфляція в свою чергу поступово знецінює грошову масу, і фактична вартість поступово падає, хоча номінальна оцінка залишається такою ж.

[:]