Нерухомість в Україні: прогнози на 2019 рік

Нерухомість в Україні: прогнози на 2019 рік

Що буде з цінами на нерухомість у 2019 році
«Мінфін» запитав у експертів, яким буде наступний рік для ринку нерухомості і як можуть змінитися ціни на житло на первинному ринку
Кінець 2018 року не порадував тих, хто подумував про покупку нерухомості.Ще з вересня забудовники почали активно заявляти про підвищення цін.Подорожчання пояснювали високою інфляцією і зростанням собівартості будівництва. За підрахунками забудовників, за останній рік ціни зросли приблизно на 5-6%, що майже вдвічі нижче темпів інфляції в країні. За даними Мінрегіонбуду, за цей же час собівартість будівельних робіт збільшилася більш ніж на 15%.
2019 рік також може виявитися неспокійним.Майбутні президентські вибори можуть відгукнутися подальшим зростанням курсу долара. Це напевно позначиться на вартості квадратного метра в новобудовах.
«Мінфін» попросив експертів спрогнозувати основні тенденції на ринку нерухомості-2019.
Член правління Офісу ефективного регулювання BRDO, співвласник Midland Development Ukraine Олена Шуляк
Протягом двох років квадратні метри в новобудовах в обласних центрах України плавно дорожчають. Ринок поступово відвойовує позиції, які втратив у кризові 2014-2015 роки.
На ціни впливає кілька чинників. По-перше, курс долара. Осінь 2018 року ознаменувалася коливаннями курсу (у вересні була «пробита» відмітка 28 гривень, чого не відбувалося з січня поточного року). Це негайно позначилося на попиті і, відповідно, дало можливість забудовникам підняти ціни на квартири в ліквідних об’єктах.
По-друге — інфляція і зростання собівартості будівництва за рахунок постійного збільшення витрат на оплату праці та подорожчання енергоносіїв.
На ринок первинної нерухомості, безсумнівно, вплинуть і нові будівельні норми, які набрали чинності з 1 вересня цього року. ДБН обмежують висотність житла, що будується, для населених пунктів в залежності від кількості жителів. У містах-сателітах Києва тепер не можна буде будувати житло вище 9 поверхів, що позначиться на цінах пропозицій забудовників в області. Забудовники ж міст обласного значення, включно з Києвом, також потраплять під обмеження. Звичайно, це вплине на вартість квадратного метра. Але в наступні 2 роки вводити будуть ті об’єкти, які проектувалися ще до введення нових норм. Тому значних коливань, як у новій пропозиції, так і в ціні, не передбачається.
У 2019 на попит і ціну значно вплинути можуть політичні процеси. Вибори Президента, а потім — і нового складу Верховної Ради — «заморозить» рівень попиту на нерухомість на певний час.
Головний фінансовий аналітик РА «Експерт-Рейтинг», к.е.н. Віталій Шапран
Я не відчуваю, щоб ціни на нерухомість зростали. Швидше, зараз спостерігається «технічний рух». Забудовники нібито піднімають ціни в гривні, а потім влаштовують акції, розпродажі і так далі.
Схоже, що маркетологи забудовників хочуть зрушити питання з мертвої точки, так як ринок нерухомості дуже млявий.
У 2019 будувати будуть менше, так як попит явно не встигає за пропозицією. Плюс є трудова міграція і природне зменшення населення. Виходить так, що попит на нове житло охолоджується надлишком старого житлового фонду, який звільняється з природних причин.
Думаю, що найкращий час для інвестицій в нерухомість ще попереду. Коли він настане, буде залежати від того, як пройдуть президентські вибори.
Директор Residential Development Solutions Ярослава Чапко
Зростання цін в національній валюті в 2018 році було неминуче, про це говорили багато вчених і девелопери. Основною причиною стало подорожчання будівельних робіт і матеріалів. Основний сегмент первинного ринку — це бюджетне житло, де навіть невелике зростання вартості будівельно-монтажних робіт істотно впливає на дохідність проекту. Відповідно, забудовники були змушені піднімати ціни.
Попит на проекти економ-класу протягом року залишався стабільним. Подорожчання практично не позначилося на обсягах продажів — більшість забудовників компенсували зростання цін різними програмами розстрочки і лояльності.
Швидше за все, зростання цін у гривні продовжиться і в 2020 році. На ринку існує величезний дефіцит робочої сили, тому забудовникам доводиться постійно підвищувати зарплати. Крім того, слідом за подорожчанням енергоносіїв, зросте і вартість будівельних матеріалів.Тому можна у 2019-2020 році гривневі ціни можуть вирости,мінімум,на 15%.
Слід враховувати і фактор нестабільності на валютному ринку. Якщо гривня буде девальвувати, забудовники також переглянуть цінники.
Голова ради Експертної Міжгалузевої Асоціації України, віце-президент Асоціації професійних керуючих нерухомістю Анатолій Топал
На цінову політику забудовників у 2019 році будуть впливати кілька чинників. Підвищення мінімальної зарплати, цін на паливо, необхідність платити більше робочим, щоб вони не їхали в Європу або Бразилію. Плюс сумлінний забудовник буде виконувати нові ДБН, а там обмеження, які не дозволяють будувати «зайві» метри.
Будь-яке підвищення цін негативно позначиться на попиті. Тому забудовники намагаються згладжувати його програмами лояльності, наприклад, акціями та знижками при 100% оплаті. Крім того, є цілий ряд різних програм розстрочок і кредитів від забудовників або партнерських фінансових структур. Саме завдяки можливості придбання майнових прав на квартиру в розстрочку або в кредит, забудовники і утримують більшу частину попиту.
Найближчим часом в будівництві політики буде більше, ніж економіки. Деякі забудовники побоюються зростання тиску на бізнес і збільшення корупції, напередодні виборів.
Президент AFI, Голова наглядової ради компанії Z-Capital Дмитро Кравченко
У 2018 році обсяги продажів на первинному ринку Києва і області в порівнянні з 2017 роком впали на 20 — 28%. Це пов’язано з перенасиченням пропозиції. У порівнянні з 2013 роком забудовники отримують менше прибутку на кожному квадратному метрі. Компанії компенсують це збільшенням обсягів будівництва.
Є ще дві тенденції, які стримують темпи придбання нерухомості. Перша — зниження рівня добробуту населення. Друга — це міграція з міста, яка набирає обертів. Наприклад, людина не може дозволити собі придбати більше житло в столиці. Тоді він продає невелику квадратуру на вторинному ринку і розширює площу за рахунок придбанняпервинної нерухомості в передмісті.
Упевнений, альтернативи вкладень в нерухомість для інвесторів немає. Деякі експерти розповідають, що держава вступила в боротьбу за заощадження громадян, розраховує залучити ці гроші за допомогою облігацій внутрішньої позики (ОВДП). Я в це не вірю. У зв’язку з прийдешніми виборами і можливими кардинальними перестановками в політиці, це дуже ризикована інвестиція, в порівнянні з придбанням нерухомості.

Анна Максимова

Поділитись:
  • Facebook
  • Twitter
  • В закладки Google
  • LinkedIn
  • Blogger

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *