Простіше і дешевше: Як будуть оцінювати нерухомість у 2020 році

Досить непомітним пройшло прийняття Верховною Радою 5 грудня законопроекту № 2047-д «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості та прозорості реалізації майна».
За настільки громіздкою і незручною назвою таївся документ, який ще на стадії обговорення викликав один з найсерйозніших скандалів усередині правлячої партії «Слуга народу», а після прийняття змінює ситуацію на ринку нерухомості України.
Оцінка нерухомості: як це було
Ще 4 вересня у Верховній Раді з’явився законопроект № 2047 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості та прозорості реалізації майна», поданий групою народних депутатів.
Остаточно ж документ, який встиг викликати звинувачення 11 нардепів від «Слуги народу» у нібито отриманні ними 30 тисяч доларів за заняття позиції проти документа і проходження поліграфа деякими з них, був ухвалений 5 грудня.
Ситуація, що склалася на ринку оцінки нерухомості, без затій названа авторами законопроекту № 2047 «корупційною схемою», мала і більш нейтральну назву – монополія, встановлена чотирма фірмами, державними реєстраторами інформації про оцінку майна в електронних базах даних.
«Реєстр оцінки», «Оцінка.online», «Експрес-оцінка» і «Професійна оцінка» — тільки ці чотири фірми, названі «авторизованими електронними майданчиками», мали право здійснювати реєстрацію оцінки майна у державній Єдиній базі даних оцінки нерухомості.
Це було закріплено законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо поліпшення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів» в 2018 році.
Всі фірми за оцінками експертів заробляли не менше 1 мільйона гривень щодня, отримуючи за надані послуги у середньому до 1800-2000 гривень і, за даними ЗМІ, були пов’язані з народним депутатом Антоном Яценком.
Оскільки вся робота авторизованих електронних майданчиків зводилася до внесення змін в Єдину базу даних оцінки нерухомості ФДМУ, існування посередників-монополістів з такими високими цінами викликало незадоволеність і нерозуміння учасників ринку.
У цілому процедура оцінки об’єкта нерухомості як правило застосовується при операціях на вторинному ринку нерухомості і використовується під час оподаткування даних операцій. Сама ж процедура оцінювання складається з:
— внесення даних про оцінку і перевірки інформації в спеціальному модулі Єдиної бази даних звітів про оцінку нерухомості. На даному етапі власне і підключаються в роботу ті самі «авторизовані електронні майданчики». Крім власне внесення даних в Єдину базу проводиться перевірка на відповідність заявленої оцінки ринкової вартості майна та у разі, якщо перевірка не буде пройдена, доведеться знову замовляти оцінку.
Власне, вартість оцінки нерухомості становить близько 800-1200 гривень залежно від її розмірів, місця розташування та інших умов.
Прийнятий законопроект № 2047 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ліквідації корупційної схеми у сфері реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості та прозорості реалізації майна» вносить ряд революційних змін на ринку оцінки нерухомості.
Першою з них стане ліквідація авторизованих електронних майданчиків вже з 31 січня 2020 року через їх відключення від Єдиної бази даних звітів про оцінку нерухомості з паралельним забезпеченням безкоштовного доступу до неї для власне оцінювачів майна та нотаріусів.
Наступною революцією повинна стати можливість роботи в Єдиній базі сервісу визначення оціночної вартості і автоматичного формування електронних довідок про оціночну вартість об’єкта нерухомості. На практиці тепер будь-який бажаючий зможе шляхом вільного доступу через Інтернет до Бази автоматично визначити оціночну вартість нерухомості, що належить йому.
Правда, статися це зможе тільки:
1) при наявності офіційних документів, дані з яких він зможе ввести в Єдину базу;
2) це зможе відбутися не раніше 1 липня 2020 року і якщо Фонд держмайна зможе забезпечити до того технічні (забезпечити роботу такого сервісу) та юридичні (визначити перелік даних, необхідних для введення даних при формуванні електронної довідки) вимоги.
Втім, якщо оціночна вартість від Єдиної бази з якоїсь причини громадянина не влаштує, він зможе її замовити у незалежного оцінювача, заплативши за його послуги. Останній у свою чергу зобов’язаний зареєструвати свій звіт у тій же Єдиній базі, правда цього може не статися, якщо оцінка не буде відповідати 25% цінового діапазону ринкових цін на зіставні об’єкти нерухомості, інформація про які вже міститься в базі.
Це рішення можна буде оскаржити протягом 5 робочих днів через ту ж Єдину базу або письмово звернувшись до Фонду державного майна України. Останнім даються все ті ж 5 робочих днів на розгляд звернення, результат якого має бути зареєстровано в Єдиній базі не пізніше наступного робочого дня після його прийняття.
У будь-якому випадку тому, хто бажає продати свою нерухомість доведеться пред’явити нотаріусу або електронну довідку про оціночну вартість об’єкта, отриману самостійно, або звіт про оцінку зареєстрованого майна в Єдиній базі від оцінювача, а також документ про сплату податків.
Оцінка майна: фінансове питання
Найбільш приємним у прийнятому законі для українців безперечно стане фінансове питання, що значно здешевлює витрати на визначення вартості нерухомості.
Так, якщо власник вирішить визначити оціночну вартість автоматично, за допомогою Єдиної бази, то він повинен буде заплатити всього 2,5% від розміру прожиткового мінімуму на 1 працездатну особу. Оскільки з 1 липня 2020 року це становитиме 2197 гривень, послуга обійдеться в 55 гривень.
Для оплати послуги оцінювачів з реєстрації інформації з своєї оцінки в Єдиній базі законопроект відводить 10% від розміру прожиткового мінімуму на 1 працездатну особу, що при розмірі останнього з 01.01.2020 року 2102 гривень складе 210 гривень або 220 гривень з 1 липня. Плюс до цього необхідно додати оплату послуг оцінювача з безпосередньої оцінки майна, тобто близько 1200-2000 гривень.
Втім, у дешевизни електронної довідки для самостійного визначення оцінки майна є і свій мінус – вона дійсна всього протягом 30 днів, так що при здійсненні операції з його продажу краще все встигнути зробити протягом цього терміну.
https://ua.112.ua/statji/prostishe-i-deshevshe-yak-budut-otsiniuvaty-nerukhomist-z-1-sichnia-2020-roku-518973.html

Поділитись:
  • Facebook
  • Twitter
  • В закладки Google
  • LinkedIn
  • Blogger